Oğuzlar Köyü Keyif Hayvancılık Çiftliği   Polatlı  / ANKARA
0534 375 4228 - 0533 332 0985 - 0535 966 0826
info@keyifhayvancilik.com.tr
Nijerya cüce keçisi

Afrika kökenli Nijerya keçi ırklarındandır. Küçük vücut yapılıdır fakat vücudu dengelidir. Burun yapısı düz, kulakları diktir. Vücudunu örten kıllar yumuşak ve kısadır. Karakteristik bir rengi yoktur. Değişik renk kombinasyonları görülebilir. Bu cüce keçi ırklarında çok renk kombinasyonları görülmekle birlikte ana renkler siyah ve altın rengidir. Beyaz ile altın rengi karışık, beyaz ya da siyah renk üzerinde kırmızı ya da siyah noktaların olduğu renk kombinasyonları görülebilir. Değişik renk türlerinde olmaları onların yetiştirilme nedenlerine dahi etki etmektedir.

     ABD ve Nijerya’da bulunur. 1930–1950 yılları arasında ABD’ye getirilen bu cüce keçiler yaygınlaşarak ilk başta hayvanat bahçelerinde sergi hayvanı olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra ise zarif görünüşleri ile insanlar arasında arkadaş hayvanı olarak popüler oldu. Bu cüce cinsinin süt üretimi yinede dikkati çekti. Süt verimi küçük boyutlarına rağmen oldukça gelişmiştir. Süt kalitesi yüksektir ve cüce keçi ırkının sütünden mükemmel peynir ve tereyağları üretilir. Küçük ölçekli süt üretimi için bu ırk idealdir.

      Bir batımda ikiz, üçüz, dördüz hatta beşiz yapabilir. Annelik duyguları çok iyi gelişmiştir. Yavrularına çok özenli bakabilmektedir. Yavruları için süt üretimi küçük boyutlarına rağmen çok şaşırtıcıdır. Yeni doğmuş oğlaklar 2kg canlı ağırlığında doğarlar ve hızlı bir şekilde büyürler. Cinsel olgunluğa kısa sürede ulaşırlar. Cinsel olgunluğa 7–8 aylık iken erişirler. Erkekler ile dişi keçilerin birbirinden ayrı büyütülmesinde yarar vardır.

    Nijeryalı cüce keçi ırkının sayıları günümüzde az olmasına karşın ilerisi için parlak ve kazançlı bir geleceği olduğu söylenebilir.

Copyright © 2011 - 2016  Keyif Hayvancılık Ltd.Şti. - Keçi ve Koyun Çitliği
Web Yazılım & Tasarım Tekno-Sel
www.yakalabe.com